Международната изложба в Литва с участието на РИМ - Сливен презентирана в каталог

Излезе от печат каталогът към Международната изложба „Богини и воини: 100 години от рождението на Мария Гимбутас“, която се организира от Националния музей на Литва. Двуезичното издание - на литовски и английски, представя археологически находки, открити в югоизточна Европа, които са послужили като вдъхновение на най-известната литовска археоложка Мария Гимбутас (1921 – 1994) при формулирането на нейните научни хипотези за развитието и идентичността на европейската култура.

По покана на своите колеги от музея във Вилнюс Регионален исторически музей "Д-р Симеон Табаков" – Сливен участва с 10 от своите изключително ценни предмета, които ще бъдат експонирани в столицата на прибалтийската държава между 22 септември 2021 г. и 15 март 2022 г. Сред археологическите открития от Сливенски регион, включени в изложбата, са каменна тесла от първа половина на III хил. пр. Хр., сребърни украшения, огърлица от различни по големина глигански зъби (ранна бронзова епоха), глинен аскос, амулет с форма на орел и др.