Принос на РИМ - Сливен в илюстрирането на червенофигурна керамика от фонда на Националния исторически музей
На 27 ноември 2024 г. Петър Петров, художник-реставратор в РИМ – Сливен, се включи в официалното представяне на книга в Националния исторически музей, посветена на една от най-богатите колекции от антични съдове с фигурална украса в България. Датирани от V – ІV в. пр. Хр., предметите, които наброяват повече от 100 рисувани съда, са придобити от археологически проучвания през 90-те години на ХХ в. край Созопол. В монографията „Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“, с автор д-р Любава Конова, се съдържат множество цветни илюстрации и рисунки, изобразяващи разрез на керамични предмети, за които нашият колега е допринесъл с художествения си талант. * На корицата: рисунка-разрез на хидрия с художник Петър Петров
Специалисти от РИМ - Сливен се включиха в Национална археологическа конференция
Националната научна конференция „ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и българската археология“, посветена на 30-годишнината от създаването на специалност „Археология“ и 25-годишнината от създаването на катедра „Археология“ към Историческия факултет на Великотърновския университет, се проведе във висшето училище. Форумът се състоя между 28-30 ноември т.г., като участие взеха доц. д-р Николай Сираков, директор на РИМ - Сливен, с доклад на тема "Посветен ли е в мистериите покойникът от Далакова могила, Сливенско?" и д-р Георги Ковачев, уредник в отдел "Археология", чиято тема бе "Ключ-пръстени от античния некропол при Сливен".
Екип от РИМ - Сливен с участие в Международна конференция в гр. София
На 21.11.2024 г. екип от РИМ – Сливен в състав Ивелина Димитрова Костова, Витан Стоянов Стоянов и Мария Цветанова Николова взеха участие в Международна конференция „Социална и педагогическа работа с лица по време и след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода“. Научният форум се състоя в Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Витан Стоянов представи своя доклад „Под „сянката“ на Стария затвор, където легендите се раждат“, а Ивелина Костова презентира изготвения от нея и Дияна Ранкова, уредник в отдел „Нова и най-нова история“ към РИМ – Сливен, доклад на тема „Политическият затвор в Сливен – създаване, функциониране и режим“. Всички доклади от конференцията са поместени и отпечатани в сборник „Социална и педагогическа работа с лица по време и след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода“. Колегите ни бяха радушно приети, а разработките им предизвикаха голям интерес в другите участници. Конференцията допринесе да се опознаят спецификите, новостите и предизвикателствата, които съпътстват работата свързана с реинтегриране и ресоциализиране на лица лишени от свобода. Освен преките ползи от участие на такива международни форуми, усилията на колегите са свързани със стремежа на РИМ – Сливен да превърне Първата държавна сукнена фабрика в притегателен и първостепенен туристически, педагогически и музеен център в югоизточна България.
Покана за "Коледа в музея"
Заповядайте на творческата ни работилница тази събота, 30 ноември 2024 г., и подарете незабравими емоции за Вашето дете! Ще украсяваме елхата в музея, като ще добавим ръчно изработени коледни играчки, създадени от децата. Съчетавайки въображението и творчеството им ще придадем неповторим вид на елхата и ще създадем уютна празнична атмосфера. Необходимо е предварително записване на: 0879 514 171, Десислава Панайотова - музеен педагог. Очакваме Ви в сградата на Регионален исторически музей - Сливен!
Творческа работилница в РИМ-Сливен на 23 ноември 2024 г.
От векове нашите предци са вярвали, че домът е свято място, където децата научават най-ценните житейски уроци и откриват красотата на света! По случай Деня на християнското семейство, 21-ви ноември, Ви каним на творческа работилница „Корените на семейството и традициите“, която ще се проведе тази събота, 23-ти ноември, от 10:00 до 12:30 ч. и от 14:00 до 16:30 ч. в сградата на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“. По време на работилницата децата ще създадат: • свое родословно дърво, символ на връзките между поколенията • магнитни книжки с послания за семейството, вдъхновени от християнските ценности • ще се докоснат до силата на традициите и красотата на връзката между поколенията. Цена: 7лв. Тел. за контакт: 044/622494 0879514171 – Десислава Панайотова, музеен педагог Очакваме Ви в музея – да творим и да се вдъхновяваме заедно!
Къщите музеи към РИМ-Сливен затворени за посетители в края на месеца
Поради извършване на обезпаразитяване в къщите музеи към РИМ-Сливен, Ви уведомяваме, че след 12:00 ч. на 29 ноември (петък) до 2 декември (понеделник) музейните обекти "Хаджи Димитър", "Сливенски бит" и "Добри Чинтулов" няма да работят с посетители.
Римска бронзова монета от IV век намериха археолозите от РИМ - Сливен в землището на с. Гергевец
Най-ценната и вълнуваща находка от тазгодишните археологически теренни проучвания в землището на село Гергевец, проведено от екипа на Регионалния исторически музей “Д-р Симеон Табаков“ - Сливен и НБУ, е римска бронзова монета от IV в. Теренните археологически издирвания са недеструктивен метод за археологически проучвания, при който се откриват материални културни ценности, видими на повърхността на земята, с цел регистриране на археологически обекти в контекста на заобикалящата ги среда и тяхната периодизация. Именно характерът на този вид археологически проучвания прави намирането на монета изключително трудно и рядко събитие. След откритието на находката, тя бе почистена от реставраторът и член на екипа на РИМ-Сливен - Бойко Банчев, а след това нумизматът на музея Чавдар Тодоров направи експертно заключение, че монетата е бронзов фолис на император Лициний II (317-321 г.) от типа с аверс: DN VAL LICIN LICINIVS NOB C; Бюст на императора с шлем наляво, държащ копие през рамо и щит; и реверс: IOVI CONSERVATORI; Юпитер в цял ръст наляво, държи Виктория върху глобус и скиптър, завършващ с орел; орел в краката, държащ венец в човката; вързан пленник с обърната назад глава. По всяка вероятност монетата е отсечена в Кизик или в Хераклея. Валерий Лициниан Лициний Младши, или Лициний II Цезар, е син на императора на Източната римска империя Лициний (308 – 324). Майка му Флавия Юлия Констанция е сестра на западния император Константин I Велики (306 - 337). Роден през 315 г. във времена на гражданска война за надмощие, Лициний Младши бързо попада в борбата за наследство. Лициний и Константин водят две битки помежду си, в които Константин надделява и през 317 г. двамата сключват примирие. Мирният договор от 317 г. позволява присъединяването към властта на синовете на Константин - Крисп и Константин I, и на сина на Лициний - Лициний II като цезари и съимператори. През 324 г. близо до Босфора Лициний губи последната битка срещу Константин I Велики. Първо е пощаден и изпратен заедно със семейството си в Тесалоника (Солун), но на следващата година бива обесен по заповед на Константин. Същата съдба спохожда и сина му Лициний II, който през 326 г., само на 11 години, е екзекутиран от своя чичо. Двамата с баща си стават обект на посмъртно damnatio memoriae и имената им биват заличени от официалните надписи.
„С ръце и сърце: Работилница по плетене на една кука“
Подарете си време за творчество и спокойствие! Нашата работилница по плетене на една кука в музея ви очаква – място, където ръкоделието носи удоволствие, развива уменията и събужда вдъхновение. Плетенето помага да се отпуснем, насърчава търпението и ни свързва с красотата на традицията. Насладете се на уют с чаша чай или кафе, докато създавате нещо истински свое. С ръкоделието Вие не само творите, но и ставате част от духа на Сливен, част от жива традиция! Очакваме Ви на 16 ноември 2024 г. /събота/ от 10.00 до 12.30 часа в Регионален исторически музей на бул. "Цар Освободител" 18. За информация и записване тел.: 044/622494, 0879514171.
Покана за работилница за изплитане на топли шалове и шапки
На 7 и 8 ноември 2024 г. /четвъртък и петък/ от 15:30 до 17:00 часа в сградата на Регионален исторически музей - Сливен /бул. "Цар Освободител" 18/ ще се проведе нашата работилница "Седянка" за изплитане на топли шапки и шалове. На децата ще бъдат показани различни техники за плетене - с пръсти и с куки. Таксата за работилницата е 10 лв. Материалите са осигурени от музея. За контакти и записване тел.: 044/ 622494, 0889968775 - Петя Димитрова /гл. екскурзовод/, 0879514171 - Десислава Панайотова /музеен педагог/. Очакваме ви!
Творческа работилница в РИМ-Сливен за Деня на народните будители
Скъпи приятели, имаме удоволствието да Ви поканим на поредната творческа работилница в музея, посветена на Деня на народните будители. Децата ще изработят книгоразделители и фенери на знанието и ще научат малко повече за будителите на Сливен. Ще Ви очакваме на 02 ноември 2024 г. /събота/ от 12:00 до 14:30 часа в сградата на Регионален исторически музей - Сливен /бул. "Цар Освободител" 18/ Таксата за работилницата е 7 лв. за дете. Материалите са осигурени от музея. За контакти и записвания тел. : 0889968775 - г-жа Петя Димитрова /гл. екскурзовод/ 0879514171 - г -жа Десислава Панайотова / музеен педагог/ Нашите усмихнати колеги Ви очакват!
Ново зимно работно време на музейните обекти
Скъпи приятели, от 1 ноември 2024 г. до 31 март 2025 г., обектите към Регионален исторически музей – Сливен преминават към зимно работно време. Къща музей „Хаджи Димитър“, къща музей „Добри Чинтулов“, къща музей „Сливенски бит XIX-XX век“ и Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ ще бъдат отворени в дните вторник – събота, в часовете 09.00-12.00 ч. и 13.00-17.00 ч. Почивни дни ще бъдат неделя и понеделник /възможно е отварянето на музейните обектите за групови посещения, при предварителна заявка/. Първата държавна текстилна фабрика на Балканите продължава да бъде затворена към днешна дата. Ще Ви уведомим, когато отново отвори врати за посетители. Ще се радваме да посетите град Сливен и нашите музейни обекти!
Нови данни за археологически обекти по долината на р. Тунджа в землището на с. Гергевец
Археолози от Регионалния исторически музей (РИМ) - Сливен и Нов български университет (НБУ) за трета поредна година провеждат заедно теренни археологически издирвания в долината на река Тунджа в община Сливен. Проектът се финансира изцяло от Министерството на културата на РБ и целта на тазгодишната кампания е да се проучи землището на село Гергевец. Екипът е ръководен от директора на РИМ-Сливен, доц. д-р Николай Сираков, а заместник -ръководители са д-р Богдан Атанасов, преподавател в НБУ, и Теодора Недялкова, уредник в РИМ-Сливен. За разлика от съседните Крушаре и Камен, в които са проучени богати и интересни гробни съоръжения от бронзовата, класическата и римската епоха, до момента с. Гергевец е почти неизвестно в археологическата наука. Единственият регистриран археологически обект е надгробна могила, разположена в близост до пътя Сливен - Ямбол. Тазгодишните проучвания допринесоха за разкриването на неизвестни досега археологически обекти, които показват, че територията около днешното село Гергевец е обитавана поне от ранната желязна епоха (XII в. пр. Хр.). Селище от този период, продължило съществуването си и през късната желязна епоха, е разположено в близост до блатото. По всяка вероятност населението е било привлечено тук от плодородните почви, непресъхващият извор и защитата, която непроходимият заблатен терен осигурява срещу евентуални нападения. През римската епоха в района на днешната помпена станция възниква голямо поселение, което съществува и през епохата на Средновековието. По време на теренните издирвания екипът откри ценни находки, свързани с бита на обитателите на регистрираните селища. Сред тях са многобройни керамични фрагменти, част от стъклен съд, кремъчни оръдия на труда, тежести за рибарски мрежи и др. Сред вълнуващите изненади в проучването тази година е случайно откритата от студента по археология Димитър Сивов бронзова монета от IV в., която предстои да се почисти и реставрира от специалистите и членове на екипа на РИМ-Сливен Петър Петров и Бойко Банчев. Теренните археологически издирвания са недеструктивен метод за археологически проучвания, при който се регистрират находки, видими на повърхността на земята, с цел получаване на информация за местоположението и датирането на археологическите обекти. Екипът на Регионалния исторически музей - Сливен и техните партньори от Нов български университет са си поставили амбициозната цел да изследват равнинните райони на община Сливен. Включването на нови археологически обекти в Археологическата карта на България е от съществено значение за опазването и интерпретацията на нашето културно наследство.
Архив новини
- Декември 2024 г.
- Ноември 2024 г.
- Октомври 2024 г.
- Септември 2024 г.
- Август 2024 г.
- Юли 2024 г.
- Юни 2024 г.
- Май 2024 г.
- Април 2024 г.
- Март 2024 г.
- Февруари 2024 г.
- Януари 2024 г.
- Декември 2023 г.
- Ноември 2023 г.
- Октомври 2023 г.
- Септември 2023 г.
- Юли 2023 г.
- Юни 2023 г.
- Май 2023 г.
- Април 2023 г.
- Март 2023 г.
- Февруари 2023 г.
- Януари 2023 г.
- Декември 2022 г.
- Ноември 2022 г.
- Октомври 2022 г.
- Септември 2022 г.
- Юли 2022 г.
- Май 2022 г.
- Април 2022 г.
- Март 2022 г.
- Януари 2022 г.
- Декември 2021 г.
- Ноември 2021 г.
- Октомври 2021 г.
- Септември 2021 г.
- Август 2021 г.
- Юли 2021 г.
- Юни 2021 г.
- Май 2021 г.
- Април 2021 г.
- Февруари 2021 г.
- Януари 2021 г.
- Декември 2020 г.
- Ноември 2020 г.
- Октомври 2020 г.
- Септември 2020 г.
- Юли 2020 г.
- Юни 2020 г.
- Май 2020 г.
- Април 2020 г.
- Март 2020 г.
- Февруари 2020 г.
- Януари 2020 г.
- Декември 2019 г.
- Ноември 2019 г.
- Октомври 2019 г.
- Септември 2019 г.
- Август 2019 г.
- Юли 2019 г.
- Юни 2019 г.
- Май 2019 г.
- Април 2019 г.
- Март 2019 г.
- Февруари 2019 г.
- Януари 2019 г.