Отбелязваме 11-ти май

11-ти /24-ти/ май е денят, в който почитаме Светите равноапостоли Кирил и Методий. Изпратени през 863 г. от византийския император Михаил III във Великоморавия с цел да разпространят християнството сред западните славяни, Солунските братя създават глаголицата – азбуката пречупила т. нар. триезична догма, съгласно която свещени са били единствено латинският, гръцкият и еврейският език. С помощта на новата писменост двамата братя превеждат Библията – дело, което прави Светото писание достъпно и разбираемо за огромно множество от хора.

Именно този просветителски акт оставя траен отпечатък в бъднините на цялото европейско общество, но най-вече на нас като българи, които приемаме учениците на Св. Св. Кирил и Методий след тяхната прокуда. Като продължение на глаголицата, кирилицата стои в основата на езика, който умело споява нашата нация векове наред и благодарение на който сме съхранили своята идентичност през времена на гнет и просперитет. Честит празник!

Източник снимка: уикипедия