Нова и най-нова история

Отделът се състои от два раздела: "Нова история на България" - за периода от 1885 до 1944 г. и "Най-нова история на България" - от 1944 г. насетне.

Разделът "Нова история на България" проучва икономическото, обществено-политическото, културното и просветното развитие на Сливен и региона през неговия период.

В последните години вниманието е насочено към проучване дейността на местните градски управи за превръщането на Сливен в търговски и индустриален център, към постиженията на сливенските индустриалци и занаятчии в стремежа им към приобщаване на града към европейските стопански ценности и отличията на местните производители на международни панаири и изложения.

Разделът има оформени следните колекции:
  • Снимки
  • Документи
  • Вещи
  • Оръжие
  • Ордени
  • Медали
  • Значки
  • Знамена
  • Печати и клишета
  • Вестници и книги, издавани в Сливен
  • Музикални инструменти

Разделът "Най-нова история на България" се занимава с проучване и популяризиране на историята на Сливенския регион в периода след Втората световна война. В резултат от събирателската работа са комплектувани и в основния фонд на раздела се съхраняват оригинални веществени, снимкови и документални материали, обособени в следните колекции:

• Участие на Сливенските полкове в заключителния етап на Втората световна война (1944-1945г.)
  • Младежко бригадирско движение (1946-1951г.)
  • Образци от производствата на индустриални предприятия и фирми
  • Побратимяване на Сливенски окръг с градове в Германия, Украйна, Полша, Унгария, Турция
  • Културен живот в Сливенски окръг
  • Дейност на опозицията в Сливенския регион (1944-1954г.) - Книги на Сливенски автори;
  • Парламентарни ,  местни и евроизбори (1991-2014г.)

В отдела "Нова и най-нова история на България" работят двама специалисти. В дейността си те поддържат тесни контакти с местни краеведи, с представители на известни сливенски фамилии, с ветерани във войните, с дейци на изкуството и културата, с общественици.

Богатият фонд с който разполага отделът е в основата на активната и разностранна дейност на музейните специалисти. Те организират и участват в национални и регионални научни прояви, подготвят научни, популярни публикации и експозиционни документи, ,извършват експозиционна и изложбена дейност в залите на музея и извън него,  предоставят справки и консултации, участват в културно-образователни прояви и др.

Снимки

9:00 – 12:00 14:00 – 17:00