Археолози от РИМ - Сливен поставиха информационна табела в с. Глуфишево

Днес колегите от Регионален исторически музей - Сливен Теодора Недялкова, Петър Петров и Чавдар Тодоров, със съдействието на г-н Георги Кънев - кмет на с. Глуфишево, поставиха информационна табела за новорегистрираните археологически обекти в землището на селото.

В края на изминалата 2023 г. екип археолози от РИМ - Сливен, Нов Български Университет, млади учени от Чикагския университет (САЩ) и доброволци от Германия за втора година проведоха заедно археологически обходи в долината на р. Тунджа в община Сливен и по-конкретно в землището на селото.

Проектът, финансиран от Министерството на културата, цели да се проучи землището на с. Глуфишево, чрез регистриране на находки, които се виждат по повърхността на земята, за да се получи информация за разположението и датата на археологическите обекти.

В археологическата наука Глуфишево е известно с укреплението от късната античност и средновековието, което е разположено на височината над съвременното село. Извършените проучвания допринесоха за разкриването на неизвестни досега археологически обекти.

ЗАТВОРЕНО ПОРАДИ РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ „Къща музей “Хаджи Димитър”, Къща музей “Добри Чинтулов”, Къща музей “Сливенски бит” и Първата държавна текстилна фабрика на Балканите са временно затворени, поради ремонтни дейности.“

• ученици, студенти и пенсионери - 4.00 лв.

• ученици, студенти и пенсионери - 6.00 лв.
  • групови посещения на ученици /над 20 човека/ - 5.00 лв
  • групови посещения на възрастни /над 20 човека/ - 7.00 лв

• ученици, студенти и пенсионери - 10.00 лв.
  • групови посещения на ученици /над 20 човека/ - 7.00 лв
  • групови посещения на възрастни /над 20 човека/ - 10.00 лв

• за три и повече музейни обекта - 20.00 лв.
Екскурзоводско обслужване
  • кратка беседа - 10.00 лв.
  • пълна беседа - 15.00 лв.
  • пълна беседа за повече от един музеен обект - 10.00 лв.
  • частни и публични събития в музейните обекти - 150.00 лв.