Първият и най-значим френски атлас за Кримската война е вече достъпен за българските читатели

Изготвен по заповед на френския император Наполеон III „Исторически и топографски атлас на Източната война през 1854, 1855 и 1856 г.“ е първият и най-важен исторически извор, представящ официалната гледна точка на Франция за приключилите военни събития. Кримската война от средата на XIX век започва като поредния руско-турски военен конфликт, но реално предначертава за десетилетия напред геополитическите отношения на континента. По-важното за нас като българи е, че тя оказва съществено влияние върху развитието на националноосвободителното ни движение в рамките на Османската империя. Именно поради тази причина чл.-кор. проф. д.и.н. Иван Русев насочва своите усилия към проучването и превода на тази изключително ценна хронология в наскоро публикуваната си книга „Кримската война 1853 - 1856: "Атласът на Наполеон III" и българските земи“. Изданието, което би било полезно най-вече за интересуващите се от военна история, може да се закупи онлайн.