Проф. Иван Русев сред новоизбраните член-кореспонденти на БАН

След събрание на академиците към БАН за подбор на нови член-кореспонденти в три области, сред които хуманитарни и обществени науки, вчера бе избран проф. д-р ист. н. Иван Русев. Това е поредното и напълно заслужено признание за родения в гр. Сливен историк, който започва своята кариера като уредник в отдел „История на България XV–XIX в.” към Регионален исторически музей – Сливен, където работи от 1989 до 1997 г. Проф. Русев е първият сред колегите си, който защитава докторска степен с дисертация на тема: „Производствено-търговски структури в Сливенско-Котелския район през епохата на Възраждането”. Сред най-важните научни постижения на историка, който бе удостоен със званието „Почетен гражданин на Сливен“ през 2019 г., е приносът му към изследването на българската стопанска история - на процеса на появата, развитието и разпространението на модерната търговска практика и култура на българите през епохата на Възраждането. Проф. Иван Русев допринася значително към изследването и популяризирането на непроучени до момента в своята цялост теми, като история на Сливенско-Котленския край (XV–XIX в.), духовното наследство на средновековната манастирска общност „Света гора Сливенска“, история на Варна и на Бяла през османската епоха (XV–XIX в.), история на Черноморския регион (XVIII–XX в.), история на църквите и манастирите в Югоизточна България (XVIII–XX в.) и др.