Д-р Георги Ковачев удостоен с престижна награда

Отличието „Д-р Иван Селимински“ за 2021 г. бе присъдено на д-р Георги Ковачев, който започва своята професионална кариера в Регионален исторически музей – Сливен. През годините той се утвърждава като специалист в сферата на археологията и антропологията, чиито научни интереси са тясно свързани с историческите и културоведски проучвания в нашия край. Неговите задълбочени познания в областта на късноантичната и средновековна история и археология са изключително внушителни. Доказателство за това са както многобройните му публикации в престижни научни издания, така и неговите монографии, сред които „Божествата на Туида“ (2000), „Античният Сливен (ІІ–ІV в.)“ (2001), „Българските земи между Източна Стара планина и Странджа през ХІІ–ХІV в.“ (2001), „Средновековна хералдика“ (2005), „Теоретична археология. Справочник“ (2007) и др.

Д-р Георги Ковачев има безспорен принос в изследванията на гр. Сливен като духовен център през Средновековието. Участвал е в няколко екипа за теренни археологически проучвания на български средновековни манастири в нашия регион, а през 2010 г. публикува книгата „Манастирската общност Света гора Сливенска и районът ѝ през ХІІ-ХVІІ в.“ в съавторство с проф. Иван Русев.

След като се установява в САЩ и към момента, той работи в Музея на гр. Чарлстън, а от 2015 г. преподава Антропология в Trident Technical College, Южна Каролина, САЩ.

Въпреки дистанцията, д-р Георги Ковачев поддържа непрекъснат контакт с колегите си от България. През 2020 г. заедно с д-р Николай Сираков, директор на РИМ – Сливен, издават съвместната си двуезична книга „Конят и неговите митологични превъплъщения“, която цели да популяризира три изключително стойностни археологически предмета, съхранявани в музея, сред чуждестранната аудитория.

На снимката: д-р Николай Сираков и д-р Георги Ковачев на представянето на книгата „Конят и неговите митологични превъплъщения“ през 2020 г.