Директорът на РИМ-Сливен изнесе доклад за каракачаните

На 20 август 2021 г. в Сливен се състоя Научна конференция по повод 30-годишнината от създаването на Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България. Участие в нея взе и д-р Николай Сираков, директор на РИМ - Сливен, с доклад на тема "Опазване на каракачанските традиции и адаптирането им към съвременния начин на живот”. Каракачанската общност, която е най-консолидираната етническа група в България, успява да съхрани и до днес своята уникална култура. Обект на засилен изследователски интерес особено през последните години са всички онези елементи на нематериалното културно наследство като вярвания, обичаи, песни, практики в бита и трудовия процес, които са отличителни за този етнос.