Научна конференция "Местни общности, културни наследства и музеи" - програма

На 25 и 26 февруари 2021 г. Регионален исторически музей "Д-р Симеон Табаков" ще участва в Международна научна конференция "Местни общности, културни наследства и музеи", която ще се проведе онлайн със следната програма (вижте приложения файл към новината).

Идеята за това събитие е резултат от проучванията на изследователски екип от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките, Нов български университет, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Сливен, който реализира проект „Културни ресурси, валоризиране на наследства и местно развитие”, финансиран от Фонд „Научни изследвания”.

Конференцията насочва вниманието към няколко важни аспекти в проучването, изследването и интерпретацията на отношенията между общностите, културните наследства и музеитe като посредници в социалното общуване и развитие. Теми за дискусия:

Местни културни ресурси: ценностно преосмисляне и трансформации в културни наследства

- „откриването“ на културни ресурси, забравени места, лица, исторически личности, културни практики, знания и умения и тяхното преоткриване и вписване по нов начин в образите на местното;

- начините и практиките, чрез които сътворяваме, преживяваме и ценностно преосмисляме миналото, предавано по наследство между поколенията;

- съдействието, включването на групи, сдружения и създаването на мрежи в процесите по преоткриване на културни ресурси, на тяхното споделяне и публично припознаване като ценност за местните общности и музеи.

Живите наследства в музейните практики и политики: познание, емоция, съпреживяване и споделяне:

- как представяме „неуловимото“ като „трайно“ във времето – живите наследства в словесни, визуални и музикални образи;

- как улавяме преживяването във времето и го превръщаме в разиграване, в събитие, в анимация по исторически разказ, в съпреживяване на празник;

- как изграждаме партньорства, дефинираме заинтересовани страни, намираме публики, създаваме мрежи за работа.

Местни наследства – образи, ценности, продукти, послания:

- промяна на образи на места, на региони и на общности – нови продукти и послания;

- създаване на нови послания към нови публики, откриване на заинтересовани страни, приобщаване на нови партньори, споделяне на общи ценности;

- процеси и дейности по преосмисляне на символни, икономически и социални аспекти на наследствата.

Работни езици са български и английски.

Прикачени файлове:

програма