Основната цел на музейно–образователните програми е под различни форми участниците да се запознаят с нашето културно наследство, с миналото и традициите на родния си край. Стремежът е да се разшири взаимодействието между музея и образователните институции, да се приобщят младите към българската история и култура и да се формира у тях емоционално отношение към културното наследство.
Музейно-образователните програми са насочени към деца от различни възрастови групи – детски градини, начален, прогимназиален и гимназиален етап, деца със СОП, както и деца, чийто майчин език е различен от българския език.
За повече информация можете да се свържете с нашия музеен педагог г-жа Миглена Маринова на тел.: 0879 991208.
За участие, моля, предварително попълнете и изпратете вашата заявка на: pedagogue.museum@abv.bg
ЗАЯВКА ЗА ИНДИВИДУАЛНО УЧАСТИЕ
І Модул „Пътешествие във времето“ - заявки се приемат през цялата учебна година; подходящ за групови посещения
Модулът „Пътешествие във времето“ ще се реализира под формата на тематични уроци, които могат да се провеждат както в музея, така и извън него. Той обхваща следните теми, разработени на базата на намиращата се в РИМ „Д-р С. Табаков“-Сливен експозиция „Памет от вековете” и учебните помагала, създадени от музейните специалисти по проект „Музеят – място за учудване, въображение и любопитство (изработване помагала за детска публика)”:
Тема 1 „Пътешествие във времето. Траките”.
Тема 2 „Общество и всекидневен живот на траките – вярвания и ритуали; траките воини”.
Тема 3 ”Културно наследство на траките. Значими тракийски съкровища”.
При провеждането на уроците от този модул ще се използват предимно игрови методи и средства.
Уроците ще се подготвят и реализират съвместно от музейния педагог и учителя, заявил определената тема по предварителна заявка-образец. Максималният брой участници в такъв урок е един клас. Уроците ще се провеждат както в музея, така и извън него - в детски градини и училища в района. Задължително преди всеки урок, за да се уточни провеждането му, ще се осъществява тематична среща и консултация на музейния педагог с учителя.
ІІ Творчески работилници, свързани с традиционната култура - предстои да се обявят конкретни дати
Този модул предвижда провеждането на следните творчески работилници, свързани с традиционната българска култура.
- Творческа работилница „Кукерска маска“
В тази работилница децата ще се запознаят с обичая кукери. Ще научат кои са кукерите, кога се провеждат кукерските игри в нашия регион, защо се играят кукерските игри, как се подготвят и как се маскират, за тяхното облекло и маска.
Участниците ще имат възможността да изработят своя кукерска маска.
- Творческа работилница за изработване на мартеници.
Участниците ще се запознаят с традиционните вярвания, обичаи и представи, свързани с 1 март, след което ще изработят свои мартеници.
3.Творческа работилница за великденски писани яйца.
Гостите на тази работилница ще научат малко повече за част от обредите извършвани на Великден и ще се запознаят с различните техники за боядисване на великденските яйца, с мотивите и символите, изобразявани върху тях. Ще имат възможност да покажат уменията си при изписването на свое яйце по старата техника с писалка и восък.
4.Творческа работилница за изработване на сурвакници.
Участници в тази работилница ще се запознаят със зимните празници в нашия традиционен календар и ще проявят въображение при изработването на свои сурвакници.
Творческите работилници ще въведат децата и техните семейства в чудния свят на българската традиционна култура. Участниците ще общуват и творят съвместно с музейните специалисти под различни форми. По атрактивен, интерактивен и забавен начин децата ще получават нови знания за миналото и традициите в родния си край. Ще имат възможността и да проявят творческо въображение при изработването на свои собствени изделия.
Творческите работилници от този модул могат да се провеждат както в музея, така и извън него по предварителна заявка.
ІІІ Тематични работилници, свързани с определена тема - по заявка и при събиране на група
1.Тематична работилница „Малък реставратор“ - по заявка и при събиране на група
Участниците в тази тематична работилница ще се запознаят с работата на консерваторите и реставраторите, как те превръщат откритите при разкопки находки в предмети-експонати, които носят информация за миналото. Децата ще имат възможността да приложат на практика своите умения при реставрацията на глинени съдове, влизайки в ролята на малки реставратори.
ІV Ваканция в музея - провежда се през месец юни
Музейно-образователната програма „Ваканция в музея“ се организира всяка година традиционно през месец юни. Тя е насочена към деца от различни възрастови групи. Програмата има за цел да изгради у децата потребност от общуване с културните ценности и възприемането им като първоизточник, който разказва за времето, хората и събитията. Участвайки в програмата те извършат пътешествие в историческото и културно пространство под формата на игра и разширяват познанията и представите си за заобикалящия ги свят.